Etykieta Dojo

Trening karate w większości szkół bazuje na ścisłej dyscyplinie. Jest to powodem zmniejszania się liczby ćwiczących, nawet wśród tych, którzy osiągnęli już pewien poziom techniczny. Rygorystyczny trening odstręcza większość początkujących – leniwych i niezdyscyplinowanych, i tych nie czujących zamiłowania do współzawodnictwa i treningu fizycznego.
Karate nauczane jest w salach zwanych w języku japońskim jako Dojo. Dyscyplina Dojo (Szkoły Karate „Młode Pięści”), wymagana przez wszystkich mistrzów w każdym stylu, z charakterystyczną dla każdego stylu etykietą i podkreślenia znaczenia karate-do, dowodzi różnicy karate od sportu, w ogólnie przyjętym znaczeniu tego słowa. Etykieta Dojo jest zbiorem zasad, regulujących zachowanie się karateki w sali ćwiczeń i nie tylko. Oprócz aspektów czysto etycznych zawiera w sobie elementy kurtuazyjne, przejawiające się w ukłonach i pozdrowieniach, a także specyficzny ceremoniał, wprowadzający ćwiczących w swoistą atmosferę towarzyszącą treningom karate. Dojo jest miejscem, gdzie buduje się męstwo, a wyższe uczucia ludzkie budzą się w ekstazie ciężkiej pracy. Jest to miejsce, gdzie umysł ludzki szlifowany jest w pocie czoła”.
Wchodząc do Dojo należy wszystkich pozdrowić głośnym „osu”, następnie w ten sam sposób pozdrowić najwyższy stopień na sali. Na wezwanie sensei wszyscy ustawiają się w rzędach według stopni za nauczycielem. Na komendę „seiza” zaczynając od nauczyciela, wszyscy siadają na kolanach, pośladki na piętach, a zaciśnięte pięści na pachwinach. Najstarszy stopień po nauczycielu podaje komendy: „shihan ni rei” (oznacza ukłon grzecznościowy dla obecnego w dojo shihan lub „sensei ni rei” wszyscy wykonują ukłon z głośnym „osu”, a po tym pada komenda „otogai ni rei” – ukłon wzajemny.W czasie zajęć nie wolno opuszczać sali bez zezwolenia nauczyciela. Przed i po ćwiczeniach w parach oraz na poprawki ze strony nauczyciela należy odpowiadać głośnym „osu”.
Instruktor posiadający 5 Dan lub wyższy stopień tytułowany jest Shihan, poniżej od 3 do 4 dana – Sensei, 2 i 1 dan – Sempai. Shihan znaczy dosłownie – mistrz, Sensei – nauczyciel, Sempai – senior, starszy rangą.

W Szkole Karate „Młode Pięści” uczy się następujących wartości:

  • Szacunku
  • Honoru
  • Pokory
  • Wytrwałości
  • Równowagi
  • Odwagi
  • Dyscypliny
  • Poświęcenia