Etykieta Dojo
Etykieta Dojo (miejsce treningu) jest zbiorem zasad regulujących zachowanie się uczestnika w miejscu treningu karate i poza nim. Zawiera zasady etyczne oraz sposób rozpoczęcia treningu karate. Uczestnik treningu jest zobowiązany do przestrzegania etykiety Szkoły karate.
Przed wejściem do dojo należy sprawdzić higienę osobistą (czyste dłonie i stopy, długie włosy spięte, wszelka biżuteria zdjęta i zdeponowana u instruktora, wyłączone telefony komórkowe, czyste wyprasowane karategi, prawidłowo zawiązany pas – obi).
Wejście do Dojo – to nie tylko wejście do sali, ale także wejście do miejsce gdzie obowiązuje dyscyplina. Wchodząc do Dojo należy wykonać ukłon w pozycji stojącej. Następnie należy pozdrowić będących w środku uczestników głośnym okrzykiem „Osu” i przyjmując pozycję zasadniczą „fudo-dachi”. Ukłony są zewnętrzną oznaką dyscypliny, kultury osobistej i wzajemnego poszanowania wywodząca się z kultury Japonii. Bezpośrednio przed rozpoczęciem treningu, uczestnicy (uczniowie) ustawiają się
w szeregach według posiadanych stopni od prawego, twarzą w kierunku sensei lub instruktora – sempai. W trakcie całego treningu obowiązuje cisza i podporządkowanie uczestników komendom i poleceniom trenera lub instruktora prowadzącego trening.
Na komendę „seiza” (usiądźcie) wszyscy siadają, przyklękając najpierw na lewe, a potem na prawe kolano, siadają pośladkami na piętach, a zaciśnięte pięści kładą na pachwinach. Ręce mają lekko ugięte w łokciach, plecy trzymają wyprostowane, kolana rozchylone na szerokość barków.
Prowadzący trening instruktor siada naprzeciw rzędu. Asystent lub najstarszy stopniem , który w ramach rozpoczęcia treningu wydaje komendy rozpoczynające lub kończące trening. Na komendę „Sensei” lub „Sempai-ni-rei” (ukłon dla trenerów lub instruktora z użyciem tytułu posiadanego stopnia).Wtedy wszyscy kłaniają się, kładąc pięści kostkami skierowanymi do ziemi, z głośnym okrzykiem „OSU”! Po rozpoczęciu uczestnicy treningu czekają na polecenia sensei lub instruktora sempai. Osoba spóźniona, po wejściu na salę (dojo) siada w pozycji „seiza” i czeka na decyzję trenera lub instruktora. Siadać należy twarzą do ściany przy wejściu. Do instruktora zwracamy się : sensei (czarny pas) lub sempai (niższy stopień od sensei). Rozmawiający z trenerem lub instruktorem a także posiadaczem starszego stopnia należy stać w pozycji zasadniczej (fudo-dachi). Przed i po każdej rozmowie należy ukłonić się
z użyciem słowa „Osu”! Przed i po każdym wspólnym ćwiczeniu lub walce, należy ukłonić się partnerowi. W czasie treningu kategorycznie nie wolno opuszczać sali zezwolenia instruktora. Po zakończeniu treningu, wychodzący z sali należy przepuścić przodem trenera lub instruktora i posiadaczy starszych stopni. Tą samą zasadę stosuje się w szatni, umywalni i na całym terenie dojo. W czasie treningu osobom w ubraniach cywilnych nie wolno przebywać na terenie dojo, za wyjątkiem gości zaproszonych przez trenera lub instruktora. Nie należy przynosić na trening wartościowych rzeczy. Za pozostanie ich w szatni, pełne ryzyko i konsekwencje ponosi ich właściciel. Spożywanie posiłków i napojów na terenie dojo, jest zabronione. Instruktor posiadający 5 Dan lub wyższy stopień tytułowany jest Shihan, poniżej od 3 do 4 dana – Sensei, 2 i 1 dan – Sempai. Shihan znaczy dosłownie – mistrz, Sensei – nauczyciel, Sempai – senior, starszy rangą.
W Szkole Karate „Młode Pięści” uczy się następujących wartości:
- Szacunku
- Honoru
- Pokory
- Wytrwałości
- Równowagi
- Odwagi
- Dyscypliny
- Poświęcenia
Parent page: Etykieta Dojo